V hodinkách se často ukrývá velice významný módní doplněk, který si dovolí podcenit jen málokdo. Hodinky jsou jedním z nejvýznamnějších status symbolů. Právě proto podléhají módním trendům stejně jako oblečení, nebo boty. Než do hodinek investujete peníze, zamyslete se nad 10 věcmi:
1. Styl
Rozhodněte se, zda chcete koupit hodinky hodící se spíše do společnosti, nebo zvolíte raději pánské či dámské sportovní hodinky. Samozřejmě najdete i hodinky takzvaně univerzální. U hodinek však platí podobné pravidlo jako třeba u šampónu a kondicionéru. Než kupovat jedny univerzální hodinky 2 v 1, vyplatí se koupit dvoje pořádné. Pravdivost tohoto pravidla poznáte po delším používání. Budete-li nosit univerzální hodinky na sportování, rozloučíte se s nimi pravděpodobně dříve, než by se vám chtělo (speciální dámské a pánské sportovní hodinky bývají odolnější). Naopak půjdete-li na nóbl party s nevhodnými hodinkami, tak se i přes skvělé oblečení dobře cítit nebudete.
2. Módní trendy
Materiály, tvary a design hodinek se přizpůsobují trendům pod taktovku módních návrhářů. Jste-li lovcem/lovkyní módních výstřelků, jistě se při výběru hodinek k vašemu novému modelu vyřádíte. Hodinky jakožto módní doplňky mají stejně jako oblečení minimálně 2 kolekce ročně.
3. Cena vs. kvalita
Pokud pominete obchodní jméno výrobce značky hodinek, orientuje se jejich cena především podle použitého materiálu a strojku. U materiálu (sklíčko, pásek, pouzdro) i strojku obecně platí: čím kvalitnější, tím dražší. Vězte však, že jsou-li klasické módní hodinky vaším stálým doplňkem, měli byste pří výběru koukat právě na materiál.
4. Materiál
Jak jsme zmínili v předešlém bodě, nosíte-li hodinky denně, měly by být z vhodných materiálů. To znamená, že pásek by neměl být plastový, aby se vám nepotilo zápěstí. Ideálními materiály jsou ocel, titan a drahé kovy. Pásky mohou být i z měkké kůže a textilu. Kupujete-li si ultra módní hodinky (módní výstřelek), které si vezmete k jednomu modelu 2× měsíčně na 4 hodiny, nemusíte si dělat z plastového řemínku těžkou hlavu. Lidé se zvýšenou citlivostí na kovy by si měli dát pozor na příměsi niklu v kovovém pásku i pouzdru hodinek.
5. Digitální nebo ručičkové?
Toť otázka! Záleží na tom, co od hodinek očekáváte. Pánské nebo dámské digitální hodinky většinou upřednostňují sportovci. Dalším rozhodujícím faktorem mohou být funkce. Stopky, podsvícení, budík a apod. jsou vlastní hlavně digitálkám. Ne, že by se těmito atributy nepyšnily i analogové hodinky, ale bývají obvykle dražší než stejně vybavené digitální hodinky. Nemůžete-li se rozhodnout, kupte si hodinky kombinované.
6. Funkce
Hlavním posláním hodinek je samozřejmě ukazovat čas. Nové hodinky ale mají, co se funkcí týče, mnohem širší pole působnosti. Běžnou součástí hodinek se často stává datumovka, luminiscenční ručičky i podsvícení ciferníku. Za nadstandardní se považuje alarm, stopky, teploměr, měřič tepové frekvence, solární napájení, vodotěsnost nad 50 m apod. Ve vztahu funkce a cena platí přímá úměrnost (čím více funkcí, tím více peněz). Pokud vám tedy slouží hodinky jen k hlídání času na polední pauzu, nemusíte za další funkce zbytečně vyhazovat peníze.
7. Strojek
Digitální hodinky mají digitální strojky, zde není moc nad čím spekulovat. U ručičkových hodinek si můžete zvolit, zda budete nové hodinky natahovat, nebo jednou za čas měnit baterii. Nejběžnější a nejlevnější variantou pro ručičkové levné dámské hodinky jsou Quartzové strojky na baterii. Další možností jsou strojky mechanické, které se musí pravidelně natahovat. Existují ale i mechanické strojky se samonátahem (většinou se natahují pohybem ruky). U všech mechanických hodinek si ale nezapomeňte zjistit tzv. rezervu nátahu, jak dlouho vydrží hodinky bez natahování.
8. Přesnost
Jestli potřebujete hodinky na 100% přesné, pořiďte si radiem řízené dámské a pánské náramkové hodinky. Výrobci garantují maximální zpoždění 1 vteřinu za 1 milion let. U běžných typů hodinek platí, že Quartzové strojky se opozdí o méně než 0,5 vteřiny za den, mechanické strojky přibližně o 2 vteřiny denně.
9. Vodotěsnost
Většina hodinek je označena značkou water resistant 30 m. Neznamená to ovšem, že se s nimi můžete do 30 m potápět. Třicítky jsou dobré tak na mytí nádobí nebo slabší déšť. Rozhodně nedoporučujeme je ponořit třeba do vany nebo dokonce do bazénu. K tomu můžete využít hodinky označené water resistant 50 m. Pro potápění bez přístrojů kupte hodinky 100 m, s přístroji 200 m. Profi potápěčské hodinky mají značku water resistant 1000 m.
10. Děti a hodinky
Děti jsou schopné vnímat čas přibližně od 4 let. Nejpozději kupte dětské hodinky potomkům ve věku 6 let. Můžete je darovat třeba jako dárek k prvnímu školnímu dni. Dětem, které hodiny ještě neumí, byste měli dávat výhradně ručičkové hodinky, aby se je co nejdříve naučily. Počítejte s tím, že takové dětské hodinky vezmou časem za své. Děti je často někde zapomenou, utopí, nebo jinak zničí. Proto by jejich cena neměla být příliš vysoká. Pro dětské hodinky Hello Kitty například volte vhodné materiály na pásek (kůže, textil, silikon), pouzdro (lehký hliník) i sklo (minerální).