S dobrými hodinkami je to jako s jakýmkoliv jiným dobrým zbožím. Aby člověk ocenil kvalitu, musí se jim nejdříve naučit porozumět. I u hodinek je tedy dobré začít s levnějšími modely a postupně stoupat s tím, jak se člověk naučí doceňovat jejich krásu a smysl. Je to podobné jako s vínem, auty, nebo kabelkami. Také by člověk neměl začínat s tím nejlepším, protože ho to bude stát zbytečně moc peněz, aniž by objevil to pravé kouzlo.
Hodinky by měly být úměrné svému nositeli. Už dávno nejsou jenom ukazateli času, ale především módními doplňky či spíše šperky, které podtrhují styl a osobnost svého majitele. Jsou otázkou prestiže a společenského postavení. Jenže nejde jen o věk a pracovní postavení, ale především o osobnost nositele a také o příležitost, pro kterou jsou módní hodinky určeny. Jiné hodinky se hodí na denní nošení, jiné na sport a volný čas či na společenskou událost.
Zatímco na společenské či obchodní setkání se vyžaduje prakticky unifikovaný typ obleku, ve volbě hodinek (podobně jako u kravat) je možnost odlišit se a zároveň je potřeba působit důvěryhodným dojmem. Módní hodinky jsou zkrátka důležitým doplňkem, který leccos na svého nositele prozrazuje a doplňuje jeho celkový obraz. Proto bychom měli nové hodinky vybírat s velkou pečlivostí.
Pánské hodinky se dají rozdělit do několika kategorií podle stylu či příležitosti, pro kterou jsou určeny. Je samozřejmostí, že hodinky volíme podle dané příležitosti.
Byznys hodinky by měly mít jednodušší, spíše strohý a univerzální design, proto je vhodné volit stříbrnou nebo zlatou barvu. Kvalita byznys hodinek je samozřejmostí. Pokud nosíte prsten či brýle, měly by s hodinkami ladit. To platí i pro obuv a nejen v případě byznys hodinek.
Pánské sportovní hodinky by měly mít více funkcí, a to například stopky, měřič tepu srdce, ale měly by být rovněž nárazu vzdorné a vodotěsné. Samozřejmě záleží také na druhu sportu.
U sportovních hodinek i hodinek pro volný čas může být propracovanější a extravagantnější design. Volit můžete mezi nejrůznějšími materiály i barvami. Nemusíte se bát experimentů ani neobvyklých kousků. Měly by však ladit nejen s obuví, ale i oblečením.
Společenské pánské hodinky jsou podobného stylu jako byznys hodinky, jejich design může být propracovanější a nevšednější (mohou být např. dozdobené kamínky). Společenské hodinky mohou být i mírně extravagantní, avšak v takovém případě si dávejte pozor na vhodné sladění s oblečením a ostatními doplňky.
Dámské hodinky
Hodinky jsou něčím, co může celý vzhled buď potrhnout, nebo zkazit. Správně vybrané dámské hodinky jsou stylové a přitahují pozornost. Skvěle dotažený vzhled vypovídá o své majitelce, zda má vkus.
Každá žena by měla vlastnit více hodinek pro různé příležitosti, které za všech okolností musí ladit s náušnicemi, náhrdelníkem či prstenem, aby bylo docíleno kýženého efektu. Dámy si mohou dovolit módní hodinky zdobnější, mohou mít širší řemínek (pevný, nebo řetízkový). Pro běžné denní nošení jsou vhodné hodinky jednodušší a univerzálnější (které se i lépe kombinují s jinými šperky), zdobnější hodinky s kamínky je lepší nechat na speciální příležitosti. V současné době jsou moderní hodinky větší, v pánském stylu. Ženy si mohou dovolit i dámské náramkové hodinky asymetrického nebo extravagantnějšího designu s různě tlustými a zdobenými pásky. V případě hodinek pro volný čas - tvaru, materiálu a barevnosti- se meze nekladou. Pokud budou nové hodinky stylově ladit k oblečení a ostatním doplňkům, budete 100% in.
Materiály
Někdy u hodinek převládá estetická stránka a styl nad stránkou praktickou. Na jejich výrobu se používají nejrůznější kovy, plasty i keramika, zdobí se zirkony i drahými kameny. Důležité je především jejich zpracování, styl, módnost a design. Na trhu jsou k dostání módní hodinky v rozmanitých provedeních, s různými ciferníky i řemínky.
Na drtivou většinu celosvětové (či spíše asijské) produkce náramkových hodinek se používají mosazná pouzdra. Mosaz je materiál, který díky své náchylnosti k oxidaci vyžaduje povrchovou úpravu pokovením (zlacení, niklování, chromování nebo rhodiování). U těchto typů vzniká největší náchylnost k otěrům, či odprýsknutím nejvíce namáhaných ploch. Pokovování ocele se pro svou náročnost nepoužívá tak často na druhou stranu není takový problém vyleštění nerezových pouzder do vysokého "zrcadlového" lesku a hodnocení kvality je velice příznivé.
Plast se používá na levnější typy hodinek. Kromě ceny má plast jediné dvě výhody: nízká váha a široká škála barevnosti.
Když si vybíráme hodinky z oceli (nereze), tak jedině z ušlechtilé (tzn. s příměsemi, které brání její korozi). Výhodou takových hodinek je jednak cena, jednak odolnost tohoto materiálu. Nevýhodou je, že ocel nelze tak dobře vyleštit a povrchová úprava tedy není dokonale hladká (nedosáhneme „zrcadlového" lesku). Pokud tohoto lesku chceme u ocelových hodinek dosáhnout, vybíráme pokovování jiným kovem (chromem, niklem nebo zlatem či platinou). Nevýhodou je to, že nanesený kov se může začít odlupovat.
Pro hodinky vyšších cenových kategorií se používají drahé kovy. Zlato se většinou používá v modifikacích bílé zlato (nebo žluté či růžové) v ryzosti do osmnácti karátů (ryzejší zlato je již příliš měkké). Nejvhodnější je samozřejmě platina v ryzosti 950 karátů, právě pro svoji tvrdost a nádherný lesk. Do platinových hodinek se často vkládají diamanty.
Hodinky mohou být vyrobeny i z dalších materiálů. Například z titanu (velmi tvrdý a odolný kov), keramiky (odolná vůči poškrábání), v menší míře se používá hliník, paladium nebo rhodium (pro svou nákladnost jen na vybrané části).
Hodinkový strojek
Na co si dát pozor při výběru hodinek, pokud toužíte ušetřit a chcete si vybrat dobré, kvalitní a stylové hodinky s kvalitním strojkem za rozumnou cenu?
Strojky můžeme rozdělit na čtyři typy:
- Digitální strojky pro digitální hodinky,
- quartzové strojky pro analogové (ručičkové) hodinky,
- mechanické strojky pro analogové hodinky,
- mechanické strojky se samonátahem.
U quartzových strojků vykonává veškerou práci strojku elektromotorek, který posouvá ručičky. Energii mu dodává zpravidla baterie, v ojedinělých případech solární energie, teplo nebo pohyb. Čas odměřuje odtikávání krystalu. Quartzové strojky vévodí mezi nejlevnějšími hodinkami. Quartzové strojky vydrží na baterii fungovat až dva roky. Co se týče zpoždění, quartzové hodinky se zpozdí za den o méně jak půl vteřiny.
Mechanický strojek obsahuje spoustu koleček, které do chodu uvádí natažená pružina. Podle toho, jakým způsobem se tato pružina smršťuje, se tyto hodinky dělí na strojky s ručním nátahem a na automatické strojky. Klenoty (v dnešní době syntetické kameny, zpravidla rubíny) v mechanických strojcích mají své využití jako ložiska. Do běžných hodinek postačí 17 klenotů, složitější strojky mají 21-23 klenotů. Jejich počet však nemá vliv na hodnotu hodinek. Co se týče zpoždění, mechanické hodinky se zpozdí o cca 2 vteřiny za den.
Kalibr je označení řady hodinových strojků stejné konstrukce. Je to tedy něco jako typ motorku.
Swiss Made je známka kvality, kterou mohou být označovány jen nové hodinky, na nichž se odvede velká část práce ve Švýcarsku. Takto označené hodinky jsou po právu považovány za špičkově kvalitní, a když se pro ně rozhodnete, rozhodně nešlápnete vedle.
Hodinková sklíčka
Jedním ze základních parametrů při výběru hodinek je sklíčko. Krycích sklíček je několik druhů a to, jak jsou kvalitní, rozhoduje také o tom, jaký bude celkový dojem z hodinek po řadu let. Protože sklíčko je to první, co na hodinkách většinou dojde úhony.
Nejběžnější a nejméně nákladné je akrylátové (plastové) sklíčko. Snadno se poškrábe, ale zároveň lze většinou škrábance rozleštit. Používá se většinou na dětské hodinky, pro hodinky nižších cenových kategorií či hodinky reklamní.
U minerálního sklíčka je tvrdost vyšší. Vydrží více než akrylát, ale také se snadno poškrábe. Může mít různé povrchy, které mají jeho vlastnosti proti poškrábání vylepšit.
Safírová sklíčka jsou vyrobená ze syntetického safíru (průhledná verze korundu). Má tvrdost 9, poškrábat ho můžete tedy jen diamantem (či jiným korundem). Toto sklíčko je opravdu odolné, proto se hodí na hodinky k běžnému dennímu nošení.
Vodotěsnost
Označení "water resistant" se používá u hodinek, u nichž se nepočítá s tím, že by se dostaly do zásadního kontaktu s vodou, ale že maximum vody pro ně bude představovat umytí rukou nebo déšť. Takto označené hodinky si rozhodně nebereme do vany ani do bazénu. Vodotěsnost je tedy první mýtus, díky němuž můžeme o hodinky snadno přijít. Hodně lidí totiž věří nápisům "water resistant", a pak jsou zklamaní, když zjistí, že překlad tohoto výrazu "voděodolný" neznamená ani vodotěsný, ani skutečnost, že by hodinky musely styk s vodou přežít.
Pokud jsou hodinky odolnější, používá se označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (ATM), přičemž platí, že 1 ATM = 10 metrů vodního sloupce. Toto označení je však lépe brát s rezervou. Koupání je opravdu bezpečné s hodinkami určenými do 5 ATM (50 metrů), ale až hodinky označené jako odolné do 10 ATM (100 metrů) jsou prý vhodné pro šnorchlování. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky (20 ATM) a profesionální potápěčské hodinky se označují 100 ATM (1.000 metrů).
O něco jednodušší je to v případě elektronických hodinek, které nemají korunku, ale jen tlačítka po stranách, která jsou bezprůchodová do pláště hodinek a tedy nemohou propouštět vodu. Tak se ostatně řeší potápěčské elektronické přístroje. Voda se ovšem nesmí dostat do elektroniky, v takovém případě nepomůže ani vysušení. Ve vodě se ale nesmí manipulovat s korunkou ani s jinými tlačítky. Jiný případ jsou hodinky se šroubovací korunkou, které jsou více odolné a resistentní.